Od wielu lat podejmujemy starania o pozyskiwanie partnerów edukacyjnych, aby rozwijać ofertę obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych.
Celem, który sobie postawiliśmy, jest zbudowanie całościowego programu edukacyjnego dla uczniów o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych. Dlatego dobór podmiotów współpracujących pozwala organizować zajęcia dla uczniów przejawiających różnorodne zainteresowania: matematyczne, przyrodnicze i informatyczne, ale także humanistyczno-społeczne, prawnicze czy artystyczne.
Ważną grupę podmiotów współpracujących stanowią partnerzy organizujący zajęcia o charakterze psychologicznym i wychowawczym.
Budując ofertę zajęć dodatkowych pragniemy:
- wykraczać poza podstawę programową nauczania;
- poszukiwać ciekawych, innowacyjnych, nowoczesnych i zgodnych z oczekiwaniami uczniów i rodziców form edukacji;
- dawać możliwość różnorodnego rozwoju zainteresowań i predyspozycji
- uczyć współdziałania;
- wychowywać w duchu poszanowania dla Ojczyzny, historii i drugiego człowieka;
- stwarzać szansę zapoznania ze specyfiką edukacji akademickiej, którą każdy z uczniów niebawem podejmie;
- uwrażliwiać społecznie.
W ostatnich latach podjęliśmy współpracę z:
Politechnika Łódzka
- liczne warsztaty informatyczno-elektroniczno-programistyczne (np. budowa systemu kompleksowego i ekologicznego zarządzania energią w budynku, wszystkimi elementami elektronicznymi oraz programami sterującymi np. oświetleniem, klimatyzacją lub ogrzewaniem);
- warsztaty praktyczne w ramach przedmiotu technika (materiałoznawstwo, odlewnictwo metali, maszynoznawstwo, włókiennictwo, elektronika);
- matematyka dla kandydatów na kierunki inżynierskie – zajęcia uzupełniające dla uczniów zamierzających podjąć studiów na kierunkach ścisłych.
- „Projekt e-podręcznik do matematyki” – projekt pre-testowania przygotowywanego przez PŁ podręcznika elektronicznego oraz przesyłania przez uczniów i nauczycieli uwag celem poprawy funkcjonalności systemu w warunkach szkolnych.
Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ
- wspólnie prowadzone badania, pomiary, doświadczenia, konferencje popularnonaukowe, obozy edukacyjne, projekty;
- liczne warsztaty prowadzone przez wykładowców różnych kierunków.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- jako jedna z kilku szkół jesteśmy objęci naukowym patronatem UMed-u;
- uczniowie przygotowujący się do podjęcia studiów na kierunkach medycznych regularnie uczestniczą w wykładach i zajęciach laboratoryjnych prowadzonych przez pracowników naukowych, są zapraszani do prowadzenia badań i realizacji projektów naukowych.
Okręgowa Rada Adwokacka
Celem współpracy jest poszerzenie świadomości prawnej uczniów, rodziców i nauczycieli. Zajęcia zostały podzielone tematycznie zgodnie z ewentualnymi potrzebami i zagrożeniami adekwatnymi do wieku odbiorców m.in.: „Moja pierwsza umowa o pracę” dla maturzystów, „Odpowiedzialność na gruncie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich” dla uczniów klas trzecich gimnazjum oraz pierwszych i drugich liceum, „Odpowiedzialność prawna rodzica/opiekuna za czyny nieletnich” dla rodziców i nauczycieli.
Instytut Pamięci Narodowej
Od roku szkolnego 2014/2015 wspólnie realizujemy wiele projektów edukacyjnych: wystawy, warsztaty i prelekcje ukazujących zawiłe dzieje wieku XX. W 2015 roku zostaliśmy objęci przez Łódzki Oddział IPN patronatem edukacji historycznej. Zarówno zadania programowe IPN oraz wartości przyświecające edukacji i wychowaniu w szkołach bernardyńskich ukierunkowują współpracę na upamiętnienie ofiar zbrodni systemów totalitarnych, bohaterów bezimiennych jak również tych największego formatu.
Dziecięcy Szpital Kliniczny nr 4 im. M. Konopnickiej
Efektem naszej współpracy jest możliwość zobaczenia przez uczniów wybierających się kierunki medyczne „zobaczenia od kuchni” warsztatu pracy personelu szpitala.
Podczas rozgrywanych w Łodzi Mistrzostw Świata w siatkówce nasi maturzyści zbierali fundusze na remont szpitalnych oddziałów dziecięcych. Wielokrotnie uczniowie naszych szkół przygotowywali dla małych pacjentów okolicznościowe przedstawienia, np. Jasełka, czy przedstawienia z okazji Dnia Dziecka.
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Starego Cmentarza
Od wielu lat nasi uczniowie włączają się w wolontariat na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi. W ostatnich dniach października porządkują pola grobowe lub kwatery, oczyszczają opuszczone pomniki. Uwieńczenie działań wolontariackich stanowi włączenie się do kwesty, której celem jest gromadzenie funduszy na ratowanie popadających w ruinę perełek sztuki sepulkralnej.
KS Społem
Od wielu lat uczniowie, realizując program zajęć wychowania fizycznego, mogą na terenie KS Społem trenować strzelectwo sportowe. Współpraca ta daje nam ogromną satysfakcję, a nasi uczniowie odnoszą liczne sukcesy na zawodach rangi wojewódzkiej i krajowej.