+48 42 617 21 54

Podsumowanie festiwalu Frankofonia 2019

Event Date:Address:

W dniach od 1 marca 2019 do 10 kwietnia 2019 odbyły się kolejny raz dni Frankofonii w regionie łódzkim. Poprzedził je festiwalu T`as du talent, który był nową formułą festiwalu Piosenki Francuskiej Plein Chant. W tym roku kolejny już raz reprezentowała nas uczennica klasy 3 KLO Agata Golemba, która wystąpiła z utworem z repertuaru  Charles`a Aznavour- „La Boheme”. Centralne obchody tegorocznej Frankofonii odbyły się w dniach 01-02.03.2019w Manufakturze. 1.03.2019 uczniowie klasy 8b Aleksandra Ciotucha, Miłosz Dembiński, Filip Szymański, Norbert Grabowski, Krzysztof Antczak i klas 3 gimnazjum Krystian Tarnoski i Jędrzej Wilczyński zajęli 3 miejsce na Turnieju gry w bule organizowanym przez XII LO w Łodzi.

W dniach 1 i 2 marca wystawione były w Manufakturze nagrodzone i wyróżnione prace plastyczne przesłane na ogólnopolski konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-6 organizowany przez nasze Liceum „W bajkowym świecie Mikołajka, Asterixa, Tintin`a..”. Spośród nadesłanych ponad 200 prac nagrodzonych zostało 27 młodych artystów z czego   4 prace   uczniów naszej BSP-Katarzyny Donieckiej z klasy 5, Damiana Lasoty i Andrzeja Bogaczewicza z klasy 2 i Anieli Szewczyk z klasy 3. 16 marca 2019 KLO zorganizowała po raz 4 wojewódzki Festiwal Piosenki Francuskiej Petit Festival de la Chanson Francaise  dla uczniów klas 1-6 SP.Chudy-Nowaczyk z klasy 4 BSP i Kajetan Krysiński z klasy 6 BSP. W kategorii klas 1-3 Stella Szukalska zajęła 2 miejsce.

Uczniowie klas 7-8 BSP i 3 gimnazjum wzięli udział w kolejnej edycji konkursu Gastronomia Francji zorganizowanego przez ZSG w Łodzi ul. Sienkiewicza 88.Na pierwszym etapie konkursu- 13 marca 2019 test pisemny wiedzy o Gastronomi Francji wzięło udział 7 naszych uczniów Aleksandra Ciotucha, Jakub Dziatosz  i Jan Noweta z klasy 8 b BSP oraz uczniowie klas 3 Gimnazjum Natalia Nędzi, Mateusz Mirowski, Krystian Tarnoski, Krzysztof Tomaszewski. Do finału zakwalifikowało się 12 uczestników spośród 60 osób biorących udział w konkursie w tym 4 naszych uczniów –Aleksandra Ciotucha, Natalia Nędzi, Krystian Tarnoski i Jan Noweta. Drugi etap konkursu, który odbył się w dniu 4 kwietnia 2019 w ZSG  -część praktyczna- polegał na wykonaniu potrawy francuskiej z gruszka w roli głównej. Natalia Nędzi zajęła 1 miejsce ( najlepiej napisana część teoretyczna konkursu) a Aleksandra Ciotucha 2 miejsce. Natalia Nędzi przygotowała do finały tort gruszkowy a Aleksandra Ciotucha ciasto czekoladowe z gruszką.

15 marca Aleksandra Ciotucha, Ernest Witczak i  Paola Esposito  wzięli udział w konferencji na PŁ na temat dwujęzyczności.

Tegoroczna Frankofonia tradycyjnie już zapisała się sukcesami w historii naszych szkół- Piosenka Francuska, Turniej gry w bule, Gastronomia Francjii konkurs plastyczny.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a nauczycielom i opiekunomtj. Pani Prof. Marzenie Dębczak,  Annie Nowak, Annie Arendt, Katarzynie Wojtysiak-Wawrzyniak, Pawłowi Szyjkowskiemu i Marcinowi Augustyniakowi składamy gorące podziękowania za pomoc i trud włożony w przygotowanie tegorocznej Frankofonii. Zapraszamy do wspólnej zabawy za rok.

Merci beaucoup!   

no images were found