+48 42 617 21 54

Tysiąc kilometrów od domu – wymiana polsko-niemiecka

Tysiąc kilometrów od domu

Od 12 do 17 maja uczestniczyłam wraz z szesnastką innych uczniów ze szkół: SP w Lipinach, SP w Skoszewach, SP nr 202 w Łodzi oraz Gimnazjum w Wiączyniu Dolnym w wymianie uczniowskiej z młodzieżą niemieckiej gminy Sulzfeld.
Wyjechaliśmy w niedzielę spod budynku Urzędu Gminy, po przejechaniu tysiąca kilometrów dotarliśmy do celu. Sadzę, że wtedy nie tylko w mojej głowie ciągle kłębiły się wątpliwości, czy się dogadam, czy w ogóle potrafię mówić po niemiecku, a co jeśli nie?

Nadszedł czas spotkania z naszymi partnerami i rozjazdu do domów, w których mieszkaliśmy przez następny tydzień. I miłe zaskoczenie, iż potrafimy się porozumieć, a w razie trudności język migowy i obecne technologie przychodziły z pomocą 😉
W ciągu kolejnych dni bardzo się zintegrowaliśmy zarówno w grupie polskiej, jak i międzynarodowej. Celine, dziewczyna która mnie „adoptowała” na czas wymiany, uznała że gdyby nie wiedziała, że jesteśmy z innych szkół wcale by tak nie pomyślała. Wspólnie spędziliśmy wspaniały czas.

Poznaliśmy jak wygląda typowy dzień w niemieckiej szkole, zwiedziliśmy Heidenburg, odwiedziliśmy park rozrywki Tripsdrill, bawiliśmy się w trakcie barbecue, dnia sportu i na dyskotece. Popołudniami sami gospodarowaliśmy naszym czasem – np. ja wraz z moją partnerką i kilkoma innymi uczniami poszliśmy razem na basen i próbowaliśmy „regionalnej kuchni” w McDonaldzie.

Podsumowując, te kilka dni, przepełnionych śmiechem, było dla mnie wspaniałą przygodą, dzięki której poznałam wspaniałych ludzi, ale również trochę inną codzienność (nie skażoną pracami domowymi – niemiecka młodzież ma szczęście, że ich nie zna), poszerzyłam swoje umiejętności językowe i po prostu dobrze spędziłam czas w towarzystwie naprawdę cudownych osób, co muszę podkreślić, aby na pewno wybrzmiało.
Daria Rechcińska, uczennica klasy VII Publicznej Szkoły Podstawowej OO. Bernardynów w Wiączyniu Dolnym