+48 42 617 21 54

Audycja Merle Hilbk

Event Date:Address:

Niemiecka dziennikarka i reportażystka Merle Hilbk odwiedziła naszą szkołę! Nagrywała audycję dla niemieckiego radia.

Audycja realizowana dla radia Deutschlandfunk będzie dotyczyła postrzegania znaczenia upadku Muru Berlińskiego oraz końca komunizmu w Europie przez młodzież z Europy Środkowo-Wschodniej . Spotkanie z autorką i nagrywane wypowiedzi uczniów były w języku niemieckim.

Chociaż licealiści nie pamiętają tamtych czasów, to ich wiedza na ten temat, co pokazały przygotowane przez nich wykłady na temat historii Niemiec w drugiej połowie XX w., jest bardzo duża. Przez trwające około 3 godzin spotkanie uczniowie mieli też okazję porozmawiania z dziennikarką na tematy nie tylko związane z samym upadkiem Muru Berlińskiego i tego, jak ona jako Niemka postrzegała to wydarzenie, ale też o reakcji społeczeństwa oraz różnicach, które wynikały z wieloletniego podzielenia kraju.

„Uczniowie mieli mnóstwo pytań dotyczących tego, jak w tamtych czasach wyglądało życie
w Niemczech, jak to było z ucieczkami ze Wschodu na Zachód. Pytali też, czy rzeczywiście po zjednoczeniu różnice pomiędzy terenami RFN a NRD były aż takie duże. Ale nie zabrakło też pytań
o moje przeżywanie tamtego czasu, a także o to, czym teraz się zajmuję” – mówi dziennikarka

Merle Hilbk jest autorką m.in. książki „Czarnobyl Baby” opisującej życie na terenach objętych zamkniętą strefą bo wybuchu reaktora w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Planowana jest dalsza współpraca pomiędzy Szkołami Bernardyńskimi a dziennikarką. Kolejne spotkanie miałoby dotyczyć czasów współczesnych, a udział w niej wzięłaby młodzież z obu krajów.

no images were found