+48 42 656 11 24

Nauka w formie zabawy

8 maja uczniowie klasy Va uczestniczyli w lekcji przeprowadzonej w Dziale Zbiorów Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Poznali różne typy tekstów kultury przechowywanych w tym dziale. Oglądali ciekawe listy, a wśród nich nawet napisany przez Króla Augusta Poniatowskiego, renesansowe rękopiśmienne dokumenty oraz inkunabuły czyli pierwsze drukowane książki. Podziwiali książki największe – ważące 11 kg, a także miniaturowe wydania dzieł np. Adama Mickiewicza. Próbowali odgadnąć części świata przedstawione na starych mapach oraz miejsca naszego miasta uwiecznione na pocztówkach z ubiegłego wieku. Okazało się, że do zbiorów specjalnych należą także medale, numizmaty oraz grafiki, np. ex librisy. Jednak najbardziej podobały się uczniom nietypowe egzemplarze książek współczesnych –  zawierającej informacje o Star Wars czy grze Minecraft.

Po zajęciach w bibliotece uczniowie udali się na spacer questowy pod tytułem „Bohaterowie historii na tle zmian zachodzących w Łodzi”.

Podczas wędrówki szukali odpowiedzi na zagadki, które dały litery potrzebne do ułożenia hasło. Na końcu trasy, za poprawnie odgadnięte hasło dostali skarb. Na zasłużony odpoczynek udali się do Parku Staromiejskiego.